SerwisPolskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

Podstawowe leki

Zoxon 2

Producent: Leciva
Nazwa międzynarodowa: doxazosin

Działanie:

Lek działa poprzez blokowanie receptorów alfa 1 w naczyniach. Rozszerza tętnice, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. Lek wywiera ponadto korzystny wpływ na metabolizm lipidów i glukozy w organizmie. Doxazosin hamuje agregację płytek, poprzez co zmniejsza ryzyko zawału serca oraz zmniejsza przerost mięśnia sercowego. Poprzez wpływ na komórki gruczołu krokowego zmniejsza dolegliwości u pacjentów z przerostem tego gruczołu. Lek wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego, jest metabolizowany w wątrobie. Maksymalny efekt osiąga 2-6 h po podaniu, działanie jego utrzymuje się 24 h.

Wskazania:

Lek jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, także w leczeniu skojarzonym. Stosowany jest także w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Przeciwwskazania:

Preparatu nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na doxazosin oraz z niskim ciśnieniem krwi. Nie należy go podawać w przypadku chorób wątroby lub nerek.

Interakcje:

Nie wykazano niekorzystnych reakcji w połączeniu z innymi lekami. Lek może być stosowany z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, beta-blokerami, digoksyną oraz lekami moczopędnymi.

Dawkowanie:

W leczeniu nadciśnienia tętniczego najczęściej stosuje się początkowo 1 mg raz na dobę. Stopniowo można zwiększać dawkę do maksymalnej 16 mg. W łagodnym rozroście gruczołu krokowego należy podawać 1 mg raz na dobę, do dawki maksymalnej 8 mg.

Uwagi:

Na początku leczenia doxazosinem obserwowano zmniejszoną zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. Nie powinno się go podawać kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Dostępne postacie leku:

tabletki, 0,002 g, 10 tabl.
tabletki, 0,002 g, 30 tabl.


Powrót do listy haseł


Partner serwisu:

Patronat medialny: