SerwisPolskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w sprawie wycofania serii różnych produktów leczniczych, zawierających walsartan

13 Lipca 2018

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii produktów leczniczych na nadciśnienie tętnicze zawierających w swoim składzie substancję czynną walsartan. Decyzja spowodowana jest wykryciem zanieczyszczenia w substancji czynnej (API), pochodzącej od wytwórcy Zhejiang Huahai Pharmaceuticals Co. Ltd. Wycofanie produktów, które go zawierają, zarekomendowała Europejska Agencja Leków (EMA).

Na stronie GIF widnieje informacja o wycofaniu 51 produktów leczniczych zawierających tę substancję.

Wycofanie z obrotu leków z walsartanem w całym kraju wzbudza niepokój wśród pacjentów. Pacjenci stosujący jeden z wycofanych leków na nadciśnienie z walsartanem nie powinni nagle go odstawiać, zanim lekarz nie przepisze im leku zamiennego.

Należy podkreślić, że na rynku polskim pozostają walsartany bezpieczne dla pacjentów, które nie zawierają substancji czynnej pochodzącej od wyżej wymienionego wytwórcy chińskiego. Produkty lecznicze zawierające walsartan (w tym leki złożone) dostępne dla polskich pacjentów to: Valsacor, Co-Valsacor, Valzek, Valsartan Genoptim, Apo-Valsart, Bespres, Co-Bespres, Diovan, Co-Diovan, Valsartan 123-ratio.

W związku z zaistniałą sytuacją, chcielibyśmy zaapelować do koleżanek i kolegów lekarzy, aby wybierali najprostsze i najszybsze rozwiązanie jakim jest zamiana na inny preparat zawierający walsartan, który nie został wycofany. Takiej zamiany może również dokonać farmaceuta w aptece, naturalnie pod warunkiem, że pacjent ma aktualną receptę.Partner serwisu:

Patronat medialny: