SerwisPolskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym Wytyczne PTNT 2015

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oddaje w Państwa ręce kolejną edycję wytycznych dotyczących zasad postępowania w nadciśnieniu tętniczym.

W ciągu czterech lat, które upłynęły od ogłoszenia poprzednich zaleceń PTNT (2011 rok), opublikowano wyniki wielu ważnych badań i metaanaliz, w których oceniano leczenie hipotensyjne. Ich wyniki rozszerzyły zakres informacji dostępnych w tym czasie, modyfikując niektóre z wcześniejszych koncepcji, między innymi zasady leczenia nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, w tym leczenia zabiegowego

Niniejszy dokument bazuje w głównej mierze na zaleceniach PTNT z 2011 roku oraz uwzględnia część zmian, uznanych przez autorów za słuszne, zawartych w nowych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ESH, European Society of Hypertension) z 2013 roku.

Nowością zaleceń PTNT 2015 jest uwzględnienie w obszernym rozdziale zasad leczenia nadciśnienia tętniczego u dzieci, zgodnie z regułą, że możliwość specjalizacji z hipertensjologii dotyczy zarówno lekarzy internistów, jak i pediatrów oraz próba nadania tej edycji zaleceń charakteru praktycznego, z uwzględnieniem realiów polskich w zakresie diagnostyki i farmakoterapii.

Wytyczne 2015  [2,05 MB]


Partner serwisu:

Patronat medialny: